31.01.2014

Відбувся соціальний діалог з питання взаємодії трьох відомств щодо безперервності ЗПТ в ІТТ, СІЗО

DSCN0018ХОБФ «Парус» ініціював проведення круглого столу між представниками Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації, управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області з метою впровадження механізму взаємодії цих відомств для забезпечення безперервності лікування замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) для учасників програми у випадках їх затримання органами внутрішніх справ, взяття під варту або арешті, відповідно, з подальшим влаштуванням в ізолятори тимчасового тримання (ІТТ), слідчі ізолятори (СІЗО).

Захід відбувся 31.01.2014 в приміщенні КЗОЗ «Обласний центр профілактики та боротьби зі СНІД».

Присутні обговорили перепони щодо реалізації міжвідомчого наказу МОЗ України, МВС України, Міністерства юстиції України, Державної служби України з контролю за наркотиками №821/937/1549/5/156 від 22.10.2012 на рівні Харківського регіону. До речі, серед переліку закладів охорони здоров’я, де впроваджена замісна підтримувальна терапія, який наведено в додатку 1 до Наказу, по Харківській області не внесено всі заклади охорони здоров’я, на базі яких проводиться та розпочинається лікування ЗПТ. Не враховано також і лікувальні установи, які знаходяться в процесі відкриття сайтів для лікування ЗПТ.

В процесі зустрічі представники відомств дійшли згоди про необхідність  прийняття відповідного наказу на рівні Харківської області та розглянули попередньо  підготований експертами ХОБФ «Парус» проект міжвідомчого наказу Департаменту охорони здоров’я, Управління МВС та Управління пенітенціарної служби в Харківській області.

Проект наказу передбачає алгоритм конкретних дій посадових осіб зазначених органів, установ та закладів у разі надходження до них особи, яка перебуває у сфері кримінального судочинства чи відбуває покарання, й проходила лікування препаратами ЗПТ.

В документі визначено також перелік закладів охорони здоров’я для проведення ЗПТ споживачам ін’єкційних наркотиків Харківської області, до яких повинні звертатися посадові особи ізолятору тимчасового тримання ГУ МВС України в Харківській області, органів і установ виконання покарань.

Проект наказу містить покладання обов’язку на кримінально-виконавчі інспекції проводити профілактичну робота з особами, що мають досвід вживання наркотиків, та перебувають на обліку в інспекції: вести облік таких осіб, роз’яснювати порядок звернення за отриманням ЗПТ; сприяти в організації надання ЗПТ або проведенню детоксикації особам, які перебувають на обліку.

Під час круглого столу фахівці відомств внесли наступні пропозиції по доопрацюванню визначеного документу:

  • доповнити контактними даними оновлений перелік закладів охорони здоров’я для проведення ЗПТ в Харківській області;
  • доповнити проект наказу положеннями, що враховували б специфіку кожної конкретної установи чи закладу;
  • чіткіше прописати порядок повідомлення нарколога про особу, яка проходить лікування ЗПТ;
  • визначити відповідальних за організацію виїзду нарколога до особи, що проходить лікування ЗПТ;
  • додатково вказати на обов’язок органів внутрішніх справ, установ виконання покарань та слідчого ізолятору доставляти особу для отримання ЗПТ й строки такої доставки.

DSCN0018DSCN0036DSCN0044

Захід організовано в межах проекту «Адвокація доступу до ЗПТ в місцях перебування затриманих та установах виконання покарань Харківської області», що реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» за програмою «Громадське здоров’я».